Fodboldtips med vennerne

Fodboldtips med vennerne

Da Nettips åbnede op en gang i 1999, handlede denne hjemmeside ikke om tips til nettet. Nix, dagsordenen var en helt anden: vi ville nemlig give danskerne gode tips til fodboldkampe, således at hr og fru Hansen kunne aflevere en tipskupon med 13 rigtige. Tiderne skiftede, og i dag fremstår Nettips altså som en hjemmeside, der handler om tech, software, gadgets og andre teknologiske emner.

Nu har en dygtig dansker startet noget op, som i den grad får minderne til at flyde tilbage til Nettips anno 1999: det handler nemlig om fodboldtips. Og mellem venner. Det er nemlig en kendsgerning, at mange af os tipper på fodboldresultater med vennerne. Måske er der ligefrem en øl på højkant!

– Hvad sagde jeg? Jeg vidste at AGF ville blive Danmarksmestre i år. Og så går snakken ellers om de forestående kampe, blandt andet lørdagens Champions League finale imellem Arsenal og PSG. Den kamp skal naturligvis også tippes mellem venner.  Og nu kan det gøres noget mere struktureret via en ny dansk-udviklet hjemmeside: Stakeville. Projektet er udviklet af Jacob Thomsen, som står bag idéen og opbygningen af Stakeville.

Stakeville er et nyt univers for sportsinteresserede, hvor brugerne kan tippe på kommende kampe, udfordre venner og følge med i, hvem der rammer rigtigt. Ideen er enkel: Gør fodboldkampe mere sociale, mere engagerende og mere sjove, uden at det nødvendigvis skal handle om rigtige penge.

Et alternativ til klassisk betting

Mange forbinder i dag tips og kampforudsigelser med betting. Det er ingen hemmelighed at jeg personligt gerne så betting-reklamer på tv forbudt. Mange mennesker rammes af bettingfeber og kommer desværre ud i svære situationer med gæld og isolation. Netop fordi de rammes af spændingen ved at tippe resultater. Men der behøver altså ikke at være penge indblandet.

Stakeville bygger i stedet på den sociale del af at følge sport. Hvem tror du vinder kampen? Hvem tør du udfordre? Og hvem i vennegruppen har faktisk bedst styr på fodbold? Stakeville giver brugerne mulighed for at stemme på kampe, lave venskabelige udfordringer og følge resultaterne på en mere spilbaseret måde.

Et af de centrale elementer i Stakeville er kampkalenderen. Her kan brugerne se kommende kampe og hurtigt give deres bud på udfaldet. Når man har valgt sit bud, kan man gå videre og udfordre en ven. Det gør oplevelsen mere personlig, fordi det pludselig ikke kun handler om kampen på banen, men også om den lille interne dyst mellem venner. Og måske en kølig øl/vand som gevinst.

Stakeville arbejder desuden med match-sider, hvor man kan se mere om den enkelte kamp, afgive sit bud og følge med i, hvordan andre brugere vurderer kampen.

De sociale medier – not!

Stakeville rammer også noget, mange nok kan genkende: Savnet efter et mere åbent, sjovt og fællesskabsdrevet internet. Altså det internet, som fungerede før de sociale medier indtog scenen.

Før sociale medier blev domineret af algoritmer, annoncer og endeløse feeds, fandtes der blogs, fora og små fællesskaber, hvor folk samledes om fælles interesser. Fodboldtips, diskussioner og interne konkurrencer var en naturlig del af det. Nettips her er et eksempel på, at vi gerne vil udfordre de sociale medier via vores debatforum. Og ja, vi ved godt at ganske få mennesker bruger forummet, men vi kæmper! Og det gør Stakeville altså også.

Stakeville er ikke tænkt som endnu en klassisk sportsnyhedsside. Der findes allerede mange steder, hvor man kan læse optakter, nyheder og analyser. I stedet fokuserer Stakeville på brugerens egen deltagelse. Man skal ikke kun læse om kampen. Man skal tage stilling. Vælge side. Udfordre venner. Følge med. Og måske få håneretten bagefter.

Det sociale element er derfor en vigtig del af projektet. Fodbold er i forvejen noget, mange oplever sammen: på stadion, foran fjernsynet, på arbejdspladsen eller i vennegruppen. Stakeville forsøger at gøre den oplevelse digital uden at fjerne det venskabelige og uformelle.

Det handler ikke kun om resultatet

Stakeville er stadig under udvikling, men flere centrale funktioner er allerede på plads. Der arbejdes blandt andet med kampkalender, afstemninger, venneudfordringer, leaderboard og match-sider. Målet er at skabe en platform, hvor sportsfans får en ekstra grund til at engagere sig i kampene, også før dommeren fløjter op.

For mange handler fodbold ikke kun om resultatet. Det handler om forventningerne før kampen, diskussionerne undervejs og reaktionerne bagefter. Jeg synes stadig det er rædselsfuldt, når Real Madrid taber og min gode ven, Jan, håner holdet. Det gør ondt. Altså ikke ondt ondt, men bare lidt ondt.

Stakeville forsøger at samle netop den del af fodboldoplevelsen i ét univers. Ikke som et decideret bettingprodukt med penge indblandet. Ikke som en traditionel nyhedsside á la Bold.dk, men som et socialt spil for dem, der godt kan lide at gætte, diskutere og konkurrere lidt med vennerne.

https://stakeville.com

Læs også

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.